Jest to neurofizjologiczna metoda terapii oparta funkcjonalnym rozwoju stopy dziecka w pierwszym roku życia. Służy do wczesnego diagnozowania wad stóp. Diagnoza odbywa się za pomocą specjalnych chwytów diagnostycznych, które pozwalają ocenić ruchowy rozwój dziecka, w szczególności rozwój stóp i kończyn dolnych.
Wskazania do trójpłaszczyznowej terapii wad stóp:
Terapia polega w szczególności na rozciąganiu przykurczonych struktur, wprowadzeniu elementów terapii manualnej, oraz późniejsze utrwalanie efektu terapeutycznego poprzez odpowiednio dobrany sposób bandażowania stóp, elastycznym niekrepującym ruchów bandażem.
Terapeuta edukuje również rodziców, których zadaniem jest kontynuowanie ćwiczeń w domu. Ćwiczenia w domu powinny odbywać się 2-4 razy dziennie, pomiędzy krótkimi jednostkami ćwiczeniowymi (ok. 10 min) dziecko powinno mieć zabandażowane stopy. Technika ćwiczeń i bandażowania jest bardzo prosta do opanowania, a zastosowanie tej metody w wielu przypadkach pozwala uniknąć interwencji chirurgicznych czy unieruchamiania nóg w szynach, gipsach. Im wcześniej zostanie wprowadzona terapia, zależnie od wady stopy i jej nasilenia, tym lepszych i szybszych efektów można się spodziewać.
Konsultacje i terapię w zakresie trójpłaszczyznowej terapii stóp w naszym ośrodku prowadzi mgr Anna Mateusiak