Muzykoterapia
Muzykoterapia, to forma terapii wspomagającej wykorzystująca muzykę i/lub jej elementy. Za pomocą technik muzykoterapeutycznych w terapii indywidualnej lub grupowej wspierany jest wszechstronny rozwój sfery poznawczej, ruchowej, a także emocjonalnej.
Muzykoterapia może pozytywnie wpłynąć na między innymi:
- rozwój mowy,
- koncentrację uwagi,
- pamięć,
- koordynację ruchową
Różnorodne formy ekspresji wzmacniają poczucie własnej wartości, motywację, oraz obniżają napięcie, stres.
Podczas muzykoterapii wykorzystywane są między innymi takie techniki jak: gra na instrumentach, śpiew, ruch do muzyki, komponowanie, ćwiczenia oddechowe przy muzyce, malowanie do muzyki, techniki wyobrażeniowe, wyrażanie emocji za pomocą muzyki oraz szeroko pojęte zabawy ruchowo-muzyczne.
Muzyka to naturalny język każdego z nas, daje przestrzeń do wyrażania siebie, nawiązywania bezpiecznej relacji, pełnej zrozumienia i akceptacji. Muzyka stwarza też możliwość budowania relacji w przypadku, gdy kontakt werbalny jest utrudniony lub niemożliwy.
Muzykoterapia jest skierowana zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci. Stosuje się ją w pracy z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Ważne! Aby uczestniczyć w muzykoterapii nie trzeba posiadać umiejętności muzycznych. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych.
Osoba prowadząca: Julia Orłowska – muzykoterapeuta, pedagog, muzyk Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje doświadczenie opiera głównie na pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością oraz trudnościami w sferze emocjonalnej. Interesuje się również muzykoterapią w okresie prenatalnym i okołoporodowym. Muzykoterapia to jej pasja, o której uwielbia opowiadać. Czynnie działając w social mediach (@mama_muzykoterapeutka) dąży do szerzenia wiedzy na temat muzykoterapii obalając mity i pokazując szerokie spektrum jej oddziaływania. Prywatnie żona i mama dwójki dzieci
Warsztaty są realizowane w cyklach 10 spotkań (koszt 600 zł od osoby).